Jdi na obsah Jdi na menu
 


porod feny a jeho pruběh

Vlastnímu porodu předchází fáze přípravy k porodu. Příznakem porodu jsou propadlé břišní stěny nad slabinou, vulva zduří a oplošťuje se partie mezi sedacími hrboly, zčervená sliznice vchodu do pochvy, přechodně se objeví průhledný hlenovitý výtok, fena je neklidná, snaží se o olizování vulvy, zduřuje vemeno (na pohmat teplé a načervenalé) a struky, fena zalézá na porodní místo (bouda, porodní bedna či box, nebo další temná klidná místa vhodná k porodu).

Dalším příznakem je snížené, a nebo zcela omezené množství přijatého krmiva 12 až 24 hodin před porodem.

Poslední příznaky fáze přípravy k porodu jsou první slabé bolesti, fena se často otáčí k břichu, vstává a lehá si, občas hrabe končetinou, často močí a zrychleně dýchá. Příprava k porodu trvá obecně asi 1 – 2 hodiny, u některých citlivějších fenek až 10 hodin. Čím citlivější fena, tím ranější a intenzivnější příznaky lze zpozorovat. 

 

 

   Porod

 

 I když je fena březí cca 63 dnů, většina fen rodí dříve nebo později. Do cca 57. dne po nakrytí mluvíme o potratu (abortu). Narozené plody nebývají ve většině životaschopné a uhynou. Od 58. dne gravidity lze již narozená štěňata se zvýšenou péčí odchovat. Opačný extrém je přenášení plodů. Jako absolutní hranici lze považovat 69. den březosti. Poté je již nutno fenu důkladně prohlédnout v ordinaci a porod uměle vyvolat nebo provést císařský řez. Doba gravidity se počítá obvykle od prvního data nakrytí. Doporučuji odpočítávat nikoliv na týdny, ale pěkně postupně, prstem v kalendáři, aby nedošlo k chybě.

Fena při říji uvolňuje několik oplození schopných vajíček, které čekají na sperma otce. Fena může mít ve vejcovodu a děloze vajíčka oplozená v různém čase, např. s odstupem několika desítek hodin při opakovaném překrytí nebo štěňata nejen různého stáří, ale i od různých otců, pakliže třeba utekla a noc strávila v objetí psího osazenstva celé vesnice. Pro značnou časovou variabilitu možného splynutí spermie a vajíčka se doba březosti obvykle počítá od prvního známého spojení feny se psem.

 

Porod je fyziologická záležitost, nikoli nemoc. Většina fen zcela spontánně a bez komplikací porodí i bez lidské pomoci. Nemusíme ho tedy brát jako něco výjimečného a fenu tím nepříjemně stresovat. 

 Zhruba 85% porodů probíhá bez jakýchkoliv komplikací v domácím prostředí, zhruba dalších 10% je porodů tzv.asistovaných , to znamená, že vyžadují přítomnost a pomoc veterinárního lékaře a zbývající porody jsou tak komplikované, že je nutné fenu zavést na operační sál. Komplikace se řeší buď císařským porodem nebo jiným odborným zásahem. To jak porod bude probíhat záleží na stáří feny, její kondici, typu feny a podobně.

Stadia porodu

 První fáze:

 Zde dochází k uvolnění děložního krčku a jeho úplnému otevření. Objevují se také děložní stahy, ale zatím bez stahů břišní svaloviny. Tyto kontrakce proto nejsou na zvířeti v podstatě patrné. Může se objevit výtok plodových vod (slámově zbarvená, lehce viskózní tekutiny připomínající vzhledem moč). Tato fáze trvá průměrně 6 - 12 hodin, v krajních případech to ale může být déle než 24 hodin. Vzhledem k jejím ne úplně specifickým příznakům ji může majitel klidně přehlédnout.

 Druhá fáze:

 Zde začíná úplným otevřením krčku děložního a zapojením se břišního lisu do porodu. Končí vypuzením plodu, kde zároveň začíná třetí fáze. Ta vlastně končí vypuzením placenty, což se většinou děje v odstupu několika minut po vypuzení plodu. Poměrně často odchází dvě placenty až poté, co se narodili dvě štěňata bez placenty. Fena s více než jedním štěnětem tedy osciluje mezi druhým a třetím stadiem.

 Štěňata se rodí většinou hlavičkou napřed, ale ani zadní poloha nemusí být na závadu. Ještě v porodních cestách praská první z váčků, ve kterých je štěně skryto. To umožní dodatečné zvlhčení porodních cest a usnadní se tak cesta štěněte do vezdejšího světa. Druhý obal je rozkousnut či rozlízán fenou (u prvniček je někdy nutné za ně v tomto okamžiku zaskočit a štěně z obalu promptně vybavit). Fena také velmi intenzivním lízáním zbaví štěně všech plodových obalů a zejména touto masáží umožní nastartování normálního dýchání. V případě, že se k opečování nemá, je opět řada na majiteli. Musí velmi důkladně novorozence osušit, vybavit zbytky plodové vody z dutiny ústní a nosní a intenzivním třením štěně oživit. Dovoluji si jen upozornit, že mokré štěně je velmi kluzké a pro laika může být problém jej udržet (či spíše nepustit). Štěně lze v této fázi přirovnat k mokrému mýdlu. Držíme jej v dlani jedné ruky (tělíčko), hlavičku přidržujeme mezi palcem a ukazováčkem. Druhou rukou jej třeme suchým hadříkem a přidržujeme

 Fena popř. majitel také přetrhne pupeční šňůru. Na rozdíl od feny majitel použije na podvázání pupečního provazce nit a konec pahýlu vydezinfikuje. Provazec je optimální přetrhnout tahem, tj. nestříhat, zhruba 4 cm od pupíku. Přetržení tahem omezí riziko krvácení i vstupu infekce. Co nejdříve po porodu by se mělo štěně napít mleziva (mléko se tvoří až druhý - třetí den po porodu). Mlezivo obsahuje velké množství látek důležitých pro jeho život. Snažíme se jej tedy přiložit ke struku, jestliže to samo nezvládá.

Matka má většinou tendenci sníst vyšlé placenty. Není příliš vhodné nechat ji sežrat víc než 2 - 3, protože by je spolehlivě vyzvracela. A zbytečně se tak vyčerpala.

 Třetí fáze:

 Délka druhého a třetího stadia je od několika málo hodin až do 36 hodin (zejména feny s více jak 8 štěňaty). Platí, že od zapojení se břišního lisu (tedy od objevení se viditelných kontrakcí) do porodu prvního štěněte by nemělo uplynout více jak 1 hodina. Intervaly mezi štěňaty by se měli pohybovat v rozmezí 15 min až 1 hodiny za předpokladu intenzivního tlačení. Pauzy delší 60 minut jsou již podezřelé a je na místě věc konzultovat s veterinářem.

Péče o fenu a štěňata pa porodu

 Fenu i štěňata je dobré nechat co nejvíce v klidu. Není-li to nezbytné, vyjma úvodní prohlídky na štěňata nešaháme a necháme je u matky. Kontrolujeme jen přisání se ke strukům. Matka by měla mít k dispozici vodu i žrádlo, aby se mohla po porodu (popř. i během) napít a nažrat. Štěňata pravidelně vážíme, abychom měli přehled zda se vyvíjejí normálně a srovnatelně v rámci vrhu. Ideálně si je označíme barevnými provázky na krk či jiným netraumatizujícím způsobem.

 Fena se po porodu čistí 3 - 4 týdny - výjimečně až 8 týdnů. Normální očistky jsou nezapáchající, tmavě zelené až krvavě zbarvené. Postupem času se jejich množství snižuje.

 Výjimečně se může objevit u feny po porodu agresivní chování vůči štěňatům, popř. i vůči majiteli. Tato situace se týká zejména prvorodiček. Většinou se stav samovolně upraví během jednoho dne a nastoupí normální mateřský pud. Do jeho nástupu je třeba štěňata samozřejmě chránit a popřípadě je i krmit umělým psím mlékem (je běžně k dostání).

V den porodu či následující den je doporučena sonografická kontrola dělohy pro vyloučení případného zadrženého plodu a posouzení zbytků placenty.

Mezi 10 - 20 dnem po porodu se provádí první odčervení štěňat a matky. Dále se pak štěňata odčervují po 2 - 3 týdnech. Mezi 6 - 9 týdnem se poprvé očkují.

 

 Odvápnění
 
Chovatelé občas udělají chybu, že březí fence přidávají vápník a minerály, aby se porodu neodvápnila. Paradoxně to funguje obráceně. Přípravek v rámci gravidity někdy způsobí, že po porodu je porušena fyziologická regulace vyplavování minerálních látek z kostí, což má za následek odvápnění. Naštěstí jsou dnes k dostání ve specializovaných obchodech kompletní krmiva, speciální granule, určené pro výživu březích a kojících fen. Změna výživy by měla nastat pouze v případě, že chovatel krmí fenu klasicky vařenou stravou - po poradě s odborníkem by měl přidávat speciální vitamino-minerální směs pro vyrovnání hladiny minerálů a vitamínů ve stravě fenky dle jejích potřeb.

 Důležité:

 Pro normální průběh porodu je nutný klid. Nejen klid ve smyslu okolních ruchů, ale zejména ve smyslu psychické pohody. Porod je fyziologickou záležitostí a fena byla "Matkou Přírodou" stvořena k rození štěňat. Není tedy třeba se porodu zbytečně obávat. V případě jakýchkoliv nejasností v průběhu, před či po porodu je možné telefonicky konzultovat stávající situaci s veterinárním lékařem a ten Vám fundovaně poradí, jak dále postupovat či jak je situace vážná. Rozhodně není na místě propadat panice a "řítit se" s rodící fenou na veterinární ošetřovnu. Váš stres se jenom přenáší na zvíře a to může vést až k zastavení porodu.